ریجستر آیفون ۱۵

روابط عمومی سفیران تل – آزاد سازی واردات و رجیستری آیفون ۱۵ و  ۱۴برای چندمین بار توسط یکی از نمایندگان مجلس مطرح و اعلام شد که معاون اول رئیس جمهوری در این زمینه به وزارت صمت دستور بازنگری داده است.

تکذیب ریجستر ایفون ۱۵

ریجستر ایفون ۱۵

احتمال رجیستر شدن آیفون ۱۵ به دلایل زیادی همچون ارز و سیاست های دولتی در حوزه واردات وابسته است. یکی از دلایل رجسیتر نشدن این سری از آیفون به دلیل سیاست تامین ارز برای واردات محصولات لوکس است. دقیقا مشکلی که برای آیفون ۱۴ پرومکس، آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴پرو به وجود آمد. احتمال این وجود دارد که علاوه بر لوکس بودن این محصول، به دلیل داشتن ارتباط ماهواره ای امنیتی مجوزی برای واردات آیفون ۱۵ثبت نشود. به طور کلی، احتمال رجیستر شدن آیفون ۱۴ و ۱۵ به عوامل متعددی بستگی دارد.

حاشیه های ریجستر ایفون ۱۵

ریجستر ایفون ۱۵

جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس شورای اسلامی هفته گذشته در گفتگو با یکی از سایت‌های خبری گفت: ما (نمایدگان مجلس) در نامه‌ای به رئیس جمهوری، تبعات ممنوعیت واردات گوشی آیفون را در ۸ بند نوشتیم و در خصوص مواردی از قبیل لوکس بودن، ارتباطات ماهواره‌ای و ارزبری مسائل خود را مطرح کردیم، آقای توانگر (عضو کمیسیون اقتصادی مجلس) هم در این زمینه به معاون اول رئیس جمهوری نامه زدند و آقای مخبر به وزیر صمت دستور بازنگری موضوع را دادند و امیدواریم این رویه اصلاح شود.

این اولین بار نیست که مقام مسئولی درباره واردات آیفون و رجیستر شدن آن اظهار نظر می‌کند. پیش از این بار‌ها و بار‌ها این موضوع با اهداف مختلف از سوی بسیاری از ذینفعان این حوزه مطرح و هربار بلافاصله تکذیب شده است، کما این که این بار نیز، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل موضوعیت دستور بازنگری در واردات از سوی مخبر را از اساس رد کرد و به همشهری گفت که چنین چیزی به هیچ عنوان مطرح نشده است.

ورتو یا آیفون ؟

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل درباره اظهارات رشیدی کوچی و آخرین تحولات در این زمینه گفت: در نامه‌ای که از سوی آقای مخبر منتشر شده چیزی تحت عنوان بازنگری در واردات آیفون وجود ندارد و دستوری در این خصوص داده نشده است.

مهدی عبقری افزود: آقای توانگر در نامه به معاون اول رئیس جمهوری چند موضوع از جمله انحصارطلبی و رانت در حوزه واردات تلفن همراه، بحث تولید و همچنین بحث بسته شدن واردات آیفون را مطرح کرده و آقای مخبر نیز در نامه به وزیر صمت اعلام کردند که این موضوعات بررسی شود، در نتیجه چیزی با عنوان بازنگری در واردات آیفون در نامه مذکور مطرح نبوده است.

وی اضافه کرد: دولت، بار‌ها رسما درباره واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ اظهار نظر کرده که آخرین بار آن نامه گمرک در اسفند پارسال بود. در این نامه به صراحت اعلام شده که واردات و رجیستری آیفون ۱۴ و ۱۵ برای دولت موضوعیتی ندارد و متعاقب آن نیز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک، نامه زد و اعلام کرد ازآنجایی که واردات تجاری و مسافری آیفون ۱۴ و ۱۵ ممنوع است دستور جمع‌آوری این گوشی‌ها صادر شده است.

علی‌رغم اعلام چندین باره ممنوعیت واردات و رجیستری آیفون‌های بعد از ۱۳، موضوع آزادسازی واردات این گوشی‌ها با توجه به تاثیری که در بازار موبایل می‌گذارد، هرازگاهی از سوی افراد مختلف مطرح می‌شود؛ گاهی از سوی بازاریان با هدف وارد شدن شوک و تکان به بازار و گاهی از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس با هدف برجسته‌سازی عواقب ناخوشایند این ممنوعیت.

ارزش خرید آیفون 14

افزایش ورود گوشی‌های آیفون به داخل کشور با سوءاستفاده از رویه مسافری یکی از پیامد‌های ممنوعیت واردات تجاری آیفون ۱۴ و ۱۵ بوده که طی یک‌سال اخیر سود زیادی را به جیب قاچاقچیان روانه کرده است.

از سوی دیگر دارندگان این گوشی‌ها که با امید رجیستر شدن این گوشی‌ها را خریداری کرده‌اند، از استفاده عادی و بی‌مشکل از گوشی‌های خود محرومند و بازار موبایل نیز از گوشی‌های ریفرش و کارکرده آیفون ۱۳ پر شده است. از سوی دیگر ارائه نشدن هیچ‌گونه توضیحی در خصوص دلایل واقعی این ممنوعیت از سوی دولت و وزارت صمت، حواشی و گمانه‌زنی‌های زیادی را در این خصوص ایجاد کرده که بر بازار موبایل کشور اثرگذار بوده است.

با این حال، این بار نیز شایعه لغو ممنوعیت واردات و رجیستری آن تکذیب شد تا دارندگان آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ همچنان چشم انتظار اظهار نظر رسمی از سوی یک مقام دولتی بمانند.

علت ریجستر نشدن ایفون ۱۵

بر این اساس با مهدی عبقری، دبیر انجمن وارد کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفتگو کردیم تا صحت و سقم ماجرا مشخص شود. وی اعلام کرد که واردات گوشی‌های آیفون ۱۴ و ۱۵ در تمام رویه‌های مسافری، پستی و تجاری ممنوع است و ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم روی این موضوع تاکید کرده که گوشی‌های مذکور در بازار ایران هرگز ثبت نمی‌شوند.

عبقری در رابطه با خبر رجیستری آیفون ۱۴ و ۱۵ که امروز منتشر شد و سروصدای زیادی به‌پا کرد، گفت: برخی با موج‌سواری تلاش می‌کنند تا نظم بازار را به‌هم بزنند و صحبت‌هایی که امروز در رابطه با رجیستری گوشی‌های آیفون منتشر شده، اعتبار ندارد و موضوع رجیستر شدن یا نشدن تلفن‌های همراه مربوط به حوزه استاندارد نیست و این گوشی‌ها فعلا تاییدیه ثبت در شبکه موبایل کشور را دریافت نکرده‌اند و در حال حاضر امکان رجیستری این دستگاه‌ها وجود ندارد.

آیفون با سوکت usb-c چه ویژگی دارد؟

از سوی دیگر سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر رجیستری آیفون ۱۴ توسط رئیس سازمان ملی استاندارد را تکذیب و اعلام کرد که طبق برنامه جمع‌آوری آیفون‌های قاچاق ۱۴ و ۱۵ در سطح بازار ادامه پیدا خواهد کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در رابطه با ورود گوشی‌‌های موبایل به کشور، اعلام کرد از آنجا که هیچ برندی به‌دلیل تحریم‌ها در بازار ایران نمایندگی رسمی ندارد، به بیش از هزار شرکت اجازه واردات گوشی داده شده که همه‌ این شرکت‌ها تحت نظارت وزارت صمت اقدام به ثبت سفارش گوشی می‌کنند. به گفته‌ عبقری، واردات گوشی‌های آیفون به بازار کشور از این حیث که سالانه بالای ۸۰۰- ۹۰۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌کند و برای کشور صرفه اقتصادی ندارد، ممنوع شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در آینده موضوع جلوگیری و ممنوعیت واردات، دامن گوشی‌های پرچمدار سامسونگ را نیز بگیرد، گفت که چنین اتفاقی نمی‌افتد چرا که گوشی‌های اپل نه‌تنها قیمت بالایی دارند، عرضه و تقاضای این گوشی‌ها بایکدیگر قابل مقایسه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + یک =